Aktualności

Policjanci rozdawali pieszym i rowerzystom odblaskowe prezenty

Data publikacji 21.12.2016

Odblaski mogą uratować Twoje życie - przekonywali o tym wczoraj pieszych i rowerzystów świnoujscy policjanci. Podczas prowadzonych w kilku miejscach miasta akcjach mundurowi rozdawali kamizelki i opaski odblaskowe w ramach realizacji projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" finansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a także ze środków Urzędu Miasta Świnoujścia.

Miesiące jesienno-zimowe to okres bardzo niebezpieczny. Szybko zapadający zmrok, zamglenia, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność, mają niewątpliwy wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W takich warunkach bardzo często kierowca dostrzega ich w ostatniej chwili. Niestety, tego typu sytuacje pozostawiają trwały ślad w policyjnych statystykach. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, dla własnego bezpieczeństwa, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

 

Wykorzystując przedświąteczną atmosferę policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przeprowadzili wczoraj w kilku miejscach miasta akcję rozdawania kamizelek i opasek odblaskowych. Ich odbiorcami byli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - rowerzyści oraz piesi.

 

Funkcjonariusze zachęcali, by jak najczęściej używać odblasków, gdyż taki przedmiot założony na odzieży pieszego lub rowerzysty wystarczy, aby ich bezpieczeństwo na drodze uległo znacznej poprawie. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 20-30 metrów, natomiast odblask zwiększa ten dystans niemal pięciokrotnie, dzięki czemu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie manewru ratującego życie.

 

Przy okazji rozdawania odblasków, stróże prawa przypominali także o obowiązujących w tym zakresie przepisach - zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

Jednocześnie przekonywali, by noszenia odblasków nie ograniczać wyłącznie do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. Jeden mały odblask może uratować czyjeś życie.

 

Dlatego tak ważne jest, by o sile tego małego światełka przypominać przy każdej okazji. Boże Narodzenie to jedno z najbardziej rodzinnych świąt. Najważniejszym prezentem dla każdego jest życie, warto więc o nie dbać

 

W najbliższych dniach świnoujscy policjanci będą nadal kontynuować akcję rozdawania odblasków i przypominania o przepisach w tym zakresie.

 

Zakup elemetów odblaskowych został sfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach realizacji projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", a także ze środków Urzędu Miasta Świnoujście. 

 

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. szt. Beata Olszewska