Aktualności

Podniebni stróże prawa, czyli policyjni operatorzy BSPP. Zostań jednym z nas!

Data publikacji 05.03.2024

W ostatnich latach technologiczne innowacje rewolucjonizują sposób, w jaki służby policyjne dbają o bezpieczeństwo. Jedną z najbardziej pionierskich inicjatyw jest wprowadzenie bezzałogowych statków powietrznych Policji, znanych również jako UAVs (Unmanned Aerial Vehicles) lub popularnie – drony. Jak wygląda służba operatora BSPP? Kto może nim zostać? Przekonaj się i dołącz do zespołu podniebnych stróżów prawa w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu!

W jakich działaniach udział biorą operatorzy?

Policjanci będący w zespole operatorów BSPP, mają do dyspozycji niepozorne, ale za to wysoce efektywne urządzenia, które stają się niezastąpionym wsparciem dla stróżów prawa na ziemi. Policyjne drony wyposażone w zaawansowane kamery, sensory termowizyjne i technologie śledzenia obrazu wykorzystywane są przede wszystkim do:

  • Poszukiwań osób zaginionych

  • Działań w ruchu drogowym

  • Kontroli składu spalin z kominów

  • Zabezpieczeń imprez masowych

  • Czynności operacyjnych

Umiejętności operatorów

Kluczową rolę w efektywnym wykorzystaniu BSPP odgrywają wysoko wykwalifikowani operatorzy, którzy nie tylko potrafią pilotować bezzałogowe statki powietrzne Policji, ale również interpretować dane zebrane przez te urządzenia. Szkolenie policjantów z zespołu operatorów BSPP obejmuje obsługę sprzętu, meteorologię, prawidłowe planowanie i realizację zadań służbowych, konfigurację BSPP pod kątem planowanych akcji, a także co najważniejsze, przepisy prawne dotyczące przestrzeni powietrznych.

Kto może zostać operatorem BSPP?

Policjant, który jest w służbie, posiada chęci i predyspozycje zawodowe do odbycia szkolenia specjalistycznego. Szkolenie zakończone jest egzaminem, po którym policjant może posiadać następujące uprawnienia: A1/A3, A2 w kategorii otwartej oraz NSTS-01/2/3/4/5/6/7/8 w kategorii szczególnej. Warto dodać, że koszt szkolenia realizowanego przez prywatne podmioty wynosi często nawet kilka tysięcy złotych. Będąc policjantem, szkolenie odbywasz bezpłatnie.

Zarobki

Jako kursant szkolenia podstawowego do 26 roku życia – 3790 złotych netto, powyżej 26 roku życia 3620 złotych netto. Po zakończeniu szkolenia podstawowego zarobki wzrastają do 4891 złotych netto w przypadku policjantów do 26 roku życia, natomiast po 26 roku życia 4576 złotych netto.

Nie czekaj, nabór do Policji trwa! Kliknij i dowiedz się, jak wstąpić do służby w Policji! https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/praca-w-policji/informacje/27,Informacje.html


Chciałbyś się spotkać i porozmawiać o zawodzie policjanta w Świnoujściu?
Umów się na rozmowę, doradzimy, odpowiemy na pytania - 601 772 754.

 

 

 

st. sierż. Kamil Zwierzchowski

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Powrót na górę strony