Seniorze, bądź bezpieczny! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Aktualności

Seniorze, bądź bezpieczny!

W ramach akcji „Bezpieczny Senior” funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu opowiedzieli seniorom nie tylko o nowych metodach, jakie stosują przestępcy próbujący pozbawić swoje potencjalne ofiary oszczędności życia, ale także przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w domu. Seniorzy otrzymali także od policjantów odblaskowe opaski oraz etui na karty płatnicze.

Oszuści żerujący na łatwowierności i braku wiedzy osób starszych, nie mają żadnych skrupułów. Przestępcy potrafią wykorzystać nie tylko nasze zaufanie czy dobre serce, ale także technologię, aby pozbawić nas oszczędności życia.

Fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę

Oszuści wysyłają krótkie wiadomości SMS na losowe numery telefonów, podając się za dostawcę energii elektrycznej lub firmę kurierską, w których proszą o dopłatę drobnej sumy. W wiadomości znajduje się także link, który przekierowuje nieświadomą ofiarę wprost na stronę internetową oszusta.

Fałszywi „policjanci”

Przestępcy podający się za policjantów informują swoją potencjalną ofiarę o tym, że prowadzą akcję związaną z przestępcami okradającymi osoby starsze z ich oszczędności życia. Fałszywy policjant dodaje, że środki pieniężne zgromadzone w banku są zagrożone, a jedyną możliwością ich uratowania przed oszustami jest szybkie wypłacenie całej gotówki i przekazanie jej policjantom. Niestety, dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki.

„Kochający” przestępcy

Schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby, jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka idealną połówkę, która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby, a gdy ofiara jest już tak zadłużona, że nie jest w stanie przekazać żadnych środków pieniężnych, jej fałszywa miłość życia znika wraz z wyłudzoną gotówką.

Kradzież przez dotyk

Przestępcy do swoich niecnych działań wykorzystują także rozwój technologi. Za pomocą skanera zbliżeniowego, złodziej jest w stanie pozyskać dane o karcie płatniczej niczego nieświadomej ofiary za pomocą zbliżenia urządzenia do karty obsługującej płatności zbliżeniowe. Najprostszym zabezpieczeniem karty płatniczej przed sczytaniem danych jest umieszczenie jej w etui blokującym technologię NFC.

                                                    
Apelujemy także do bliskich osób starszych – Rozmawiajcie Państwo ze swoimi babciami, dziadkami na temat zagrożeń ze strony oszustów. Uczulcie ich na techniki, którymi posługują się przestępcy.


sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu