Prewencja i profilaktyka

Bądź bezpieczny w Internecie - o cyberzagrożeniach z uczniami

Data publikacji 21.02.2019

W związku z obchodzonym w lutym Dniem Bezpiecznego Internetu, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, spotkali się z uczniami w szkołach, gdzie rozmawiali z nimi o cyberzagrożeniach. Spotkania miały na celu uświadomienie młodym użytkownikom Internetu o zagrożeniach czyhających na nich w sieci.

5 lutego 2019 roku obchodzony był w Europie Dzień Bezpiecznego Internetu, mający na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Internet jest nieodłącznym elementem życia społecznego, codziennych aktywności, rozrywki, ale i zagrożeń. Pojawiająca się w sieci cyberprzemoc może przybierać różnorakie formy – m.in. jest to rozsyłanie kompromitujących materiałów np. zdjęć i filmów, włamywanie się na konta pocztowe, tworzenie ośmieszających stron www, fałszywych blogów czy profili na portalach społecznościowych.

Świnoujscy policjanci, dbając o kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży, przeprowadzili cykl spotkań z najmłodszymi mieszkańcami miasta. W minionym tygodniu odwiedzili uczniów w Szkole Podstawowej Nr 6. Spotkania odbyły się pod hasłem "Cyberzagrożenia a cyberbezpieczeństwo". 

Mundurowi starali się uwrażliwić dzieci na potencjalne zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć podczas korzystania z licznych i cieszących się dużą popularnością portali społecznościowych. Ostrzegli przed lekkomyślnym zamieszczaniem w Internecie swoich zdjęć i danych osobowych, a także przed umawianiem się z obcymi. Policjanci omówili też sposób postępowania w przypadku stwierdzenia cyberprzemocy i stalkingu, które w świetle prawa są przestępstwem. Uczniowie zostali zapoznani z formami cyberprzemocy, a także dowiedzieli się jak reagować w przypadku doświadczenia przemocy w świecie wirtualnym. Prelegenci omówili także jak reagować, kiedy jest się ofiarą cyberprzestępstwa, jak również wskazywali na zachowania, jakie przed niebezpieczeństwami w cyberprzestrzeni mogą uchronić młodych ludzi przez przykrymi następstwami.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. W trakcie zajęć malowali plakaty dotyczące cyberprzemocy i zagrożeń z nią związanych.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Powrót na górę strony