Aktualności

Pomagamy i chronimy… wszystkich. Bezpieczeństwo bezdomnych bezcenne

Data publikacji 22.01.2018

Od 1 listopada trwają policyjne działania pn. „Zima 2017/2018” poświęcone bezpieczeństwu osób bezdomnych i samotnych, których życie i zdrowie może stać się zagrożone przez gwałtownie obniżające się temperatury. W tą ogólnopolską akcję włączyli się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, którzy niosą pomoc osobom potrzebującym.

Podobnie jak w latach ubiegłych, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu w okresie zimowym, w sposób szczególny angażują się w działania poświęcone bezpieczeństwu osób bezdomnych. 1 listopada ruszyła ogólnopolska akcja „Zima 2017/2018”, w ramach której funkcjonariusze Policji wspólnie z przedstawicielami innych służb kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i samotne. Te miejsca to przede wszystkim pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe, a także przystanków, dworce i skwery.  

W przypadku napotkania osób potrzebujących funkcjonariusze zwracają uwagę na ich stan zdrowia, czy nie są wychłodzone i czy warunki w jakich przebywają nie zagrażają ich życiu. Gdy policjanci stwierdzą, że jakiejkolwiek z osób bezdomnych zagraża niebezpieczeństwo, służą jej wtedy pomocą, np. przewożąc do noclegowni, gdzie może się ogrzać i znaleźć schronienie. Takich sytuacji, w których świnoujscy policjanci służyli pomocą osobom bezdomnym od początku listopada było już kilkadziesiąt. 

Na wychłodzenie organizmu zimową porą, oprócz osób bezdomnych, są narażone również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Czasem napalenie w piecu, aby ogrzać mieszkanie stanowi trudność fizyczną lub materialną. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są instytucje powołane do niesienia wsparcia takim ludziom.
Policjanci posiadający wiedzę w tym temacie informują Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu.

Pamiętajmy, że na zamarznięcie mogą być również narażone osoby nietrzeźwe, które wieczorem i w nocy na zimnie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Ci ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Policjanci apelują do wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę innych osób. Jeżeli widzimy człowieka narażonego na wychłodzenie zadzwońmy pod numer 997 lub 112. Każde zgłoszenie będzie sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie - pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.

 

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu