Aktualności

Policjanci zatrzymali nietrzeźwą kierującą. Wynik: 2,5 promila

Data publikacji 08.01.2018

Pomimo prowadzonych działań policyjnych, akcji informacyjnych czy przestrzeganiu o tragicznych skutkach, jakie powodują nietrzeźwi kierujący, wciąż zdarzają się osoby, które wyłączają myślenie i lekceważą problem. W piątkowy wieczór policjanci z Posterunku Policji Świnoujście - Warszów wyeliminowali z drogi 45-letnią kierującą na tzw. „podwójnym gazie” - kobieta miała w organizmie 2,5 promila alkoholu.

Funkcjonariusze z Posterunku Policji Świnoujście - Warszów patrolujący ulice prawobrzeżnej części miasta zwrócili uwagę na skręcającego z ulicy Wolińskiej w ulicę Ludzi Morza osobowego Seata. Podczas wykonywania tego manewru kierujący najechał na wysepkę oraz nie utrzymywał toru jazdy w linii prostej. W związku z podejrzeniem, że może on być nietrzeźwy, mundurowi postanowili skontrolować pojazd.

Za kierownicą seata siedziała kobieta, od której wyczuwalna była silna woń alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy - 45-letnia mieszkanka Świnoujścia miała w organizmie 2,5 promila.    

W związku z popełnionym przestępstwem kobieta została zatrzymana i trafiła do Policyjnej Izby Zatrzymań a funkcjonariusze odebrali jej także prawo jazdy.
Po wytrzeźwieniu świnoujścianka usłyszała zarzuty kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, za co teraz odpowie przed sądem.

Kodeks karny przewiduje za ten czyn karę do 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami do 15 lat. Przepisy nakładają też na sprawcę znaczne konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Dotyczy to osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W przypadku, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, kara nie kara nie może być mniejsza niż 10 tys. zł. 

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku i trzeźwego umysłu. Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu wpływa na nasze reakcje psychofizyczne. Pamiętajmy o możliwości darmowego sprawdzenia swojego stanu trzeźwości w każdej jednostce Policji za pomocą urządzenia alcoblow. Dzięki temu upewnimy się, że trzeźwi wsiądziemy za kierownicę.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP  w Świnoujściu