Aktualności

Nie bądźmy obojętni wobec osób narażonych na wychłodzenie. Nasz reakcja może uratować czyjeś życie

Data publikacji 08.01.2018

Obecna pora roku powoduje, że z powodu niskich temperatur wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Okres zimowy to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Gwałtownie obniżające się temperatury na zewnątrz mogą spowodować zagrożenie dla ich zdrowia i życia. By przeciwdziałać przypadkom zamarznięć wraz z nastaniem pory jesienno-zimowej świnoujscy policjanci prowadzą wzmożone działania pomocowe. Mają one na celu dotarcie do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci przeprowadzają stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Policjanci niejednokrotnie podejmują interwencje wobec osób nietrzeźwych siedzących na mrozie w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu przekazywane są pracownikom socjalnym.    

Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie - pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.    

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości, osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu