Aktualności

Kierował samochodem bez dokumentów i wbrew sądowemu zakazowi

Data publikacji 02.11.2017

Jazda samochodem, mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, jest przestępstwem i niesie za sobą poważne konsekwencje. Niestety zdarzają się osoby, które lekceważą przepisy. Jedną z nich jest 36-letni szczecinianin zatrzymamy przez świnoujskich policjantów, który złamał sądowy zakaz i wsiadł za kierownicę auta, dodatkowo nie posiadając przy sobie żadnych dokumentów.

W środę w godzinach popołudniowych funkcjonariusze Referatu Patrolowo-Interwencyjnego z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Fiat. Okazało się, że siedzący za kierownicą 36-letni mieszkaniec Szczecina nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, tłumacząc, że zostały zagubione. Chwilę później, sprawdzenia w policyjnych systemach wykazały, że mężczyzna nie powinien w ogóle kierować autem. Funkcjonariusze ustalili, że 36-latek do maja 2018 roku ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych oraz obowiązkowej polisy OC, które straciły swoją ważność kilka miesięcy wcześniej. 

W związku z popełnionym przestępstwem mężczyzna został zatrzymany i umieszczony w policyjnej izbie zatrzymań.   

Sprawa została przekazana do Wydziału Kryminalnego, którego funkcjonariusze prowadzą postępowania przygotowawcze. Szczecinianin już usłyszał zarzuty, dodatkowo za brak dokumentów został ukarany mandatem karnym. Ponadto policjanci skierują zawiadomienie do Narodowego Funduszu Gwarancyjnego o braku obowiązkowego ubezpieczenia OC, za co grozi wysoka grzywna.  

Przypominamy, że w czerwcu b.r. weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich jest podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Dotychczas kodeks karny przewidywał za to przestępstwo karę do trzech lat pozbawienia wolności.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu