Seniorze - bądź ostrożny! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Aktualności

Seniorze - bądź ostrożny!

Data publikacji 03.10.2017

Policjanci z Koszalina ostrzegają przed oszustami i złodziejami, którzy pukają do drzwi mieszkań seniorów. W swoim działaniu są bezwzględni i nie dbają o to, że zabierają doświadczonym życiem ludziom jedyne i czasami latami odkładane oszczędności.

Wczoraj policjanci z koszalińskiej komendy przyjęli zgłoszenie od 85-letniego seniora, który najpierw wpuścił do mieszkania dwie obce kobiety, a później po ich wyjściu zorientował się, że został okradziony.      

Kobiety weszły do mieszkania mężczyzny pod pretekstem uzyskania informacji o lokalu sąsiada, który jest aktualnie na sprzedaż. W trakcie rozmowy wykorzystując chwilową nieuwagę osoby starszej sprawczynie ukradły pieniądze w kwocie ponad 2500 złotych.

Opisane wyżej zdarzenie powinno być przestrogą dla wszystkich osób, które nie zachowują ostrożności w kontaktach z obcymi. Policjanci przestrzegają, że aby ustrzec się przed złodziejami, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najlepiej nie wpuszczać obcych do mieszkania, szczególnie w sytuacji, gdy inni domownicy są nieobecni. Gdy osoby pukające do drzwi podają się za pracowników danej firmy lub instytucji mamy prawo prosić o okazanie identyfikatora czy legitymacji z imieniem, nazwiskiem, zdjęciem i pieczątką. Należy zachować dalece posuniętą ostrożność.

Pamiętajmy, że oszuści pojawiają się najczęściej u osób starszych. Opowiadają i uprawdopodabniają rożne wymyślone historie. Potrafią tak prowadzić rozmowę z seniorami, aby ci wskazali miejsce przechowywania gotówki czy innych wartościowych przedmiotów.

Najlepiej w ogóle nie wpuszczać do domu osób, których nie znamy, a w razie podejrzeń i wątpliwości zaleca się natychmiastowy kontakt z policją pod nr telefonu 997.

(źródło: KMP Koszalin)