Aktualności

Policjanci na rodzinnym festynie w świnoujskiej Muszli Koncertowej

Data publikacji 25.09.2017

Świnoujscy policjanci wzięli udział w rodzinnym festynie w Muszli Koncertowej zorganizowanym z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Podczas miejskiej imprezy promującej zastępcze rodzicielstwo, stróże prawa promowali bezpieczeństwo. Oferta policyjnego stoiska profilaktycznego skierowana była do osób w każdej grupie wiekowej.

Kontynuując  w roku szkolnym rozpoczętą w czasie wakacji kampanię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu włączyli się w minioną niedzielę w działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, odbywające się w Muszli Koncertowej. Podczas plenerowej imprezy promującej szlachetną ideę poszukiwania rodzin dla dzieci, które z różnych względów są jej pozbawione, funkcjonariusze promowali wśród dzieci i dorosłych bezpieczeństwo.  
Na stoisku profilaktycznym rodziny odwiedzające imprezę znalazły dla siebie interesujące związane z bezpieczeństwem treści i formy. 

Najmłodsi mieli okazję zagrania w wielkoformatową grę planszową "Zagraj ze mną w bezpieczeństwo". Jej celem jest kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań wśród dzieci, m.in. uświadomienie o istniejących zagrożeniach, poinformowanie o sposobach unikania sytuacji zagrożeń, wypracowanie odruchu odpowiedzialności za siebie, a także uświadomienie dzieciom konsekwencji własnego działania oraz promocja zdrowego stylu życia. Gracze rzucali kostką i rozwiązywali znajdujące się na poszczególnych polach zadania w formie zagadek, pokonywali kolejne etapy gry, docierając do mety. Uczestnicy zabawy utrwalali w ten sposób właściwe zasady bezpieczeństwa w obszarze ruchu drogowego, uświadamiali sobie zagrożenia podczas zabaw na dworze, pobytu w domu, w szkole oraz zasady fair play w kontaktach z rówieśnikami.

Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci odblaskowych opasek i kamizelek oraz dziecięcych apteczek do udzielania pierwszej pomocy, które mają na celu promować m.in. chęć nauki udzielania pierwszej pomocy i prawidłowe formy reakcji najmłodszych na zaistniałe zagrożenia. Apteczki z hasłem "Wpłyń na wyobraźnię swoją i innych", ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zawierają poza podstawowym zestawem do resuscytacji również pamiątkową maskotkę – breloczek i książeczkę instruktażową dla dziecka i rodzica.

Przy okazji rozdawania ulotek profilaktycznych, stróże prawa przekazywali dzieciom i młodzieży informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Odwiedzającej policyjne stoisko młodzieży funkcjonariusze przekazywali informacje i ulotki o cyberzagrożeniach, zagrożeniach ze strony używek - alkoholu, narkotyków, dopalaczy i papierosów, poruszano także problem handlu ludźmi, a nawet udzielano zainteresowanym informacji na temat rekrutacji w Policji.

Dorośli mogli dowiedzieć się o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Wielu uczestników rodzinnej imprezy spróbowało "jazdy próbnej" zgodnie z kierunkiem wyznaczonej linii, przekonując się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie. 

Odwiedzającym policyjny namiot seniorom policjanci przekazywali informacje i ulotki o oszustach działających metodą "na wnuczka" czy "na policjanta", właściwego zabezpieczania mienia oraz zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, ponadto obdarowywali seniorów kamizelkami, opaskami odblaskowymi, a nawet elementami wymaganego wyposażenia rowerów, m. in. dzwonkami i światłami.

Dopisująca tego dnia słoneczna pogoda spowodowała, że trwającą kilka godzin imprezę odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców oraz turystów. Powakacyjny rodzinny festyn  prowadzony przez policjantów pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok", dostarczył przybyłym gościom wiele ważnych informacji, atrakcji oraz emocji.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu