Aktualności

Wakacyjna profilaktyka policjantów z Sanepidem oraz niemieckim Gesundheitliche Pravention na świnoujskiej promenadzie

Data publikacji 28.08.2017

Wpisując się w zainaugurowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Policji akcję pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo" policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wspólnie z przedstawicielką Sanepid-u oraz niemieckim urzędem CJD Gesundheitliche Pravention z Insel Usedom-Zinnowitz zajmującej się profilaktyką i promocją zdrowia zorganizowali na nadmorskim deptaku stoisko edukacyjne. Wiedzę profilaktyczną obejmującą zagrożenia związane z narkotykami, dopalaczami, alkoholem i papierosami, chorobami typu HIV/AIDS, ale również bezpieczeństwem nad wodą czy zagrożeniami ze strony oszustów, mogli poszerzyć dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Głównym celem zainaugurowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Policji w kwietniu b.r. akcji pod nazwą "Kreci mnie bezpieczeństwo" jest zwrócenie uwagi  na kwestie związane z bezpieczeństwem. W ciągu minionych miesięcy policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zaangażowali się oraz inicjowali wiele przedsięwzięć, podczas których promowali bezpieczne zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku, w tym bezpieczeństwa nad wodą. 

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu już od lat ściśle współpracują ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz niemieckim urzędem Gesundheitliche Pravention z Zinnowitz i organizują w okresie wakacji wspólne działania profilaktyczno-edukacyjne. Z racji obecności na promenadzie w pobliżu plaży dużej ilości przechodniów zorganizowano właśnie w tym miejscu stoisko profilaktyczne. Każda z zaangażowaych instytucji miała możliwość zaprezentowania i rozdawania ulotek i gadżetów promujących bezpieczeństwo. Oprócz rozdawania profilaktycznych materiałów, podmioty uczestniczące w działaniach podejmowali rozmowy i dyskusje z odwiedzających stoisko. Pomimo iż ich rozpiętość wiekowa była bardzo zróżnicowana - od maluchów do seniorów - każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dzieci i młodzież dowiedziały się od policjantki, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, w jaki sposób unikać zagrożeń - w momencie, kiedy zaczepia je ktoś obcy, jak zabezpieczyć swoje mienie, aby nie stać się ofiarą kradzieży, jak dbać o mienie w miejscu wypoczynku i jakie konsekwencje prawne ponosi młody człowiek w przypadku niewłaściwego zachowania. Spotkanie z młodymi osobami wypoczywającymi w Świnoujściu było również okazją do promowania bezpiecznego wypoczynku nad wodą, tak aby uniknąć zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa na kąpieliskach. Młodsi dowiedzieli się, że wchodząc do wody muszą o tym fakcie powiedzieć komuś dorosłemu, że na plaży ratownik jest osobą, której poleceń należy słuchać, starsi oraz dorośli  zaś zostali ostrzeżeni, że wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych oraz pod wpływem alkoholu może być tragiczne w skutkach. 
Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci  dziecięcych apteczek do udzielania pierwszej pomocy, które mają na celu promować bezpieczne zachowania nad wodą, chęć nauki udzielania pierwszej pomocy i prawidłowe formy reakcji najmłodszych na zaistniałe zagrożenia. Apteczki z hasłem "Wpłyń na wyobraźnię swoją i innych", ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zawierają poza podstawowym zestawem do resuscytacji również pamiątkową maskotkę – breloczek i książeczkę instruktażową dla dziecka i rodzica. Ponadto w trakcie spotkania najmłodsi otrzymali opaski na rękę, służące do szybkiego kontaktu z opiekunem w przypadku zagubienia się na plaży.

Policjantka poruszała także temat handlu ludźmi- zagrożeniem, na które szczególnie w sezonie letnim narażona jest młodzież podejmująca dorywczą pracę. Ponadto wspólnie z przedstawicielką Sanepidu uświadamiano starszą młodzież o tym, jak szkodliwe dla zdrowia i życia może być zażywanie środków odurzających, w tym narkotyków i dopalaczy.  Apelowano, szczególnie do młodych ludzi, aby nie kupowali substancji niewiadomego pochodzenia oraz do dorosłych, aby zwracali szczególną uwagę czy opisane efekty zachowania po zażyciu środków odurzających nie występują u ich dzieci. Podobnie, jak znaleziony w mieszkaniu czy ubraniu dziecka susz roślinny, może to być sygnałem, że dziecko zażywa narkotyki. Wtedy, aby zapobiec najgorszemu, konieczna jest właściwa i szybka reakcja. Dodatkowo informowano o zagrożeniach związanych z zarażeniem się chorobami typu HIV/AIDS, gdyż w sezonie letnim wzrasta liczba osób zarażonych. 

Powyższe informacje przekazywali również przedstawiciele CJD Gesundheitliche Pravention obywatelom Niemiec w różnym wieku.

Policjantka wykorzystała również nadmorskie spotkanie do promowania bezpieczeństwa wśród licznie odwiedzających stoisko seniorów. Ostrzegała ich przed niebezpieczeństwami ze strony oszustów działających metodą "na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta" czy "na hakera". Przestrzegała seniorów przed niemającymi skrupułów oszustami, których celem jest popełnienie przestępstwa na szkodę osób w podeszłym wieku. Apelowała o rozsądek w kontaktach z osobami nieznajomymi, przypominając, że we wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją; każdy przypadek oszustwa czy nawet jego próby powinien zostać zgłoszony, gdyż umożliwia to skuteczniejszą walkę z przestępcami. Funkcjonariuszka uczulała także młodszych odbiorców, aby rozmawiali ze swoimi, często mieszkającymi samotnie, rodzicami czy dziadkami i informowali o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

Dorośli mogli dowiedzieć się o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Wielu uczestników rodzinnej imprezy spróbowało "jazdy próbnej" zgodnie z kierunkiem wyznaczonej linii, przekonując się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie.   

Wakacyjne stoisko plenerowe pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo" dostarczyło odwiedzającym gościom wiele ważnych informacji.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu