Aktualności

Wakacyjne spotkania z młodzieżą w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą"

Data publikacji 18.08.2017

Od początku wakacji funkcjonariusze świnoujskiej komendy Policji systematycznie wizytują placówki organizujące wypoczynek wakacyjny dla dzieci i młodzieży, gdzie uczestniczą w spotkaniach profilaktycznych. Rozmawiają z uczestnikami obozów i kolonii o bezpieczeństwie podczas wakacyjnego odpoczynku. Spotkania organizowane są w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...nad wodą”, która została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka.

Upływające wakacje to czas licznych spotkań świnoujskich policjantów z dziećmi i młodzieżą spędzającą wolny czas w świnoujskim kurorcie. Stróże prawa wspólnie z przedstawicielem Sanepidu wizytują placówki organizujące wakacyjny wypoczynek - świetlice środowiskowe, obozy i kolonie, gdzie uczestniczą w spotkaniach profilaktycznych, promując bezpieczeństwo. Spotkania te odbywają się w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą”, która została objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka. 

 

Prelegenci szczególną uwagę zwracają na zasadę korzystania z kąpielisk strzeżonych z udziałem ratownika oraz na wszelkiego rodzaju zagrożenia wynikające z kąpania się na „dzikich akwenach", m.in. gliniankach, żwirowiskach, stawach oraz przypominają o konieczności stosowania się do regulaminu i znaków ustawionych na kąpieliskach. Policjanci apelują o rozwagę w trakcie wypoczynku nad wodą, nie przecenianiu swoich umiejętności pływackich,  przypominają także o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia na plaży. 

 

Prowadzący spotkanie promują także zasady bezpiecznego zachowania w innych miejscach, w jakich może przebywać młody człowiek i spędzać swój wolny czas, tj. zasady bezpiecznego zachowania w domu, na podwórku, na drodze oraz na wszelkiego rodzaju imprezach plenerowych. Spotkania takie pozwalają na przypomnienie także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tj. bezpiecznego poruszania się po drogach, używania odblasków, właściwego oświetlenie roweru oraz negatywnego wpływu zakładania słuchawek przy jeździe na rowerach. To także okazja do przypomnienia kwestii związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich i demoralizacją. Podczas pogadanek z młodzieżą podejmowane są także tematy związane z używkami - alkoholem, narkotykami, dopalaczami i papierosami, handlem ludźmi czy cyberzagrożeniami, a nawet zakażeniami hiv/aids. 

 

Przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w czasie wakacyjnych spotkań z dziećmi i młodzieżą omwwia m.in.  zagrożenia wynikające z ukąszenia przez kleszcza, a także o konsekwencjach zdrowotnych spożycia nieumytych leśnych owoców. Ponadto tłumaczy jak bezpiecznie korzystać ze słońca, aby nie skończyło się to poparzeniem. 

 

Podczas niedawnego spotkania policjantów i przedstawiciela Sanepidu z dziećmi i młodzieżą w świetlicy środowiskowej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod nazwą "Bezpieczne wakacje". Konkurs ogłoszony został na początku wakacji, a jego celem konkursu było propagowanie bezpiecznych zachowań w czasie spędzania czasu wolnego. Wręczenie nagród dla zwycięzców poprzedzone było pogadanką profilaktyczną. 

 

Młodzi uczestnicy spotkań zadają pelegentom wiele pytań, na które otrzymują wyczerpujące odpowiedzi. Podczas spotkań policjanci rozdają uczestnikom prelekcji ulotki prewencyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz inne materiały profilaktyczne promujące bezpieczeństwo, w tym m.in. opaski i kamizelki odblaskowe oraz opaski bezpieczeństwa dla dzieci, na których opiekunowie mogą umieścić wpisany przez siebie numer telefonu, co sprzyja ich szybkiemu odnalezieniu w przypadku zagubienia dziecka na plaży lub promenadzie. 

 

Tego typu spotkania będą kontynuowane do końca wakacji. Jednak również dzieci przychodzące do komendy z rodzicami załatwiającymi sprawy urzędowe mają okazję porozmawiania z policjantami o bezpieczeństwie oraz otrzymania upominku w postaci m.in. opasek odblaskowych oraz apteczek profilaktycznych "Wpłyń na wyobraźnię swoją i innych", ufundowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

 

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu