Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

Aktualności

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

Data publikacji 03.08.2017

Pozostawienie dziecka w upalny dzień w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Zabiegani, rozkojarzeni czy zmęczeni – nic nie usprawiedliwia rodziców i opiekunów zostawiających pociechy w „piekarniku”.

Dwa dni temu na terenie Wrocławia opiekunowie pozostawili w zamkniętym pojeździe podczas upalnego dnia dziecko. Przechodzień, widząc siedzącego w samochodzie w upalny dzień spoconego chłopca, postanowił zainterweniować i wybił szybę. Na szczęście pomoc przyszła w porę i malcowi nie zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci prowadzą teraz postępowanie, które wyjaśni czy doszło do narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Apelujemy, aby w upalne dni nie pozostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym pojeździe nawet na chwilę. Takie zachowanie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. W upalne dni jest to jednak wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie.

Samochód zaparkowany w nasłonecznionym miejscu nagrzewa się bardzo szybko do temperatury stanowiącej zagrożenie dla życia i zdrowia. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Jak podkreślają lekarze,  wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować. 
 
Zanim odejdziemy od samochodu zawsze sprawdzajmy czy przypadkiem na tylnym siedzeniu, nie pozostawiliśmy dziecka. Te najmniejsze i te, które śpią, nie potrafią nam przypomnieć o swojej obecności. Nie zapominajmy, że wiele modeli samochodów posiada system, który automatycznie podnosi szyby po wyłączeniu silnika lub zatrzaśnięciu drzwi. Zabiegani, rozkojarzeni czy zmęczeni – nic nie usprawiedliwia rodziców i opiekunów zostawiających pociechy w „piekarniku”. Ich brak rozsądku może doprowadzić do tragedii.
 
Pamiętajmy, kiedy zobaczymy dziecko w zamkniętym samochodzie w upalny dzień na słońcu, interweniujmy, powiadamiając niezwłocznie odpowiednie służby. Jeżeli sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji, nie bójmy się wybić szyby, aby ratować życie lub zdrowie osób przebywających w rozgrzanym aucie. zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.  
 
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie! 
 
1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.  
6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość - udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).
 
Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu podczas kontroli drogowych przekazują kierowcom ulotki "Mamo, tato nie zapomnij o swoim dziecku!", uświadomiające dorosłym zagrożenia związane z transportem dzieci oraz opisujące prawidłowe zachowania związane z przewożeniem najmłodszych.
 
asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu