Aktualności

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w świnoujskim "Miasteczku uzdrowiskowym"

Data publikacji 01.08.2017

Na świnoujskiej ulicy Emilii Gierczak powstało w minioną sobotę "Uzdrowiskowe miasteczko". Na festynie zainicjowanym przez dyrekcję "Uzdrowiska Świnoujście", oprócz licznych podmiotów prezentujących mieszkańcom oraz turystom prozdrowotne walory miasta, nie zabrakło także policjantów. Na swoim stoisku profilaktycznym stróże prawa promowali bezpieczeństwo w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo".

Działania promujące bezpieczeństwo na stałe wpisały się już w kalendarz zadań policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Podczas trwającego sezonu letniego  regularnie spotykają się z mieszkańcami miasta oraz turystami, upowszechniając zasady bezpiecznych zachowań w czasie wakacji, kładąc duży nacisk m.in. na bezpieczny wypoczynek nad wodą. 
Okazją ku temu był sobotni festyn zainicjowany przez dyrekcję "Uzdrowiska Świnoujście", Na nadmorskiej ulicy Emilii Gierczak powstało w minioną sobotę "Uzdrowiskowe miasteczko".

Oprócz licznych podmiotów prezentujących mieszkańcom oraz turystom prozdrowotne walory miasta, nie zabrakło także policjantów. Na swoim stoisku profilaktycznym stróże prawa promowali bezpieczeństwo w ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo", odbywającej się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka. 
Adresatami prezentowanej przez świnoujskich stróży prawa oferty były osoby w każdej grupie wiekowej.  

Najmłodsi mieli okazję zagrania w wielkoformatową grę planszową "Zagraj ze mną w bezpieczeństwo". Jej celem jest kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań wśród dzieci, m.in. uświadomienie o istniejących zagrożeniach, poinformowanie o sposobach unikania sytuacji zagrożeń, wypracowanie odruchu odpowiedzialności za siebie, a także uświadomienie dzieciom konsekwencji własnego działania oraz promocja zdrowego stylu życia. Gracze rzucali kostką i rozwiązywali znajdujące się na poszczególnych polach zadania w formie zagadek, pokonywali kolejne etapy gry, docierając do mety. Uczestnicy zabawy utrwalali w ten sposób właściwe zasady bezpieczeństwa w obszarze ruchu drogowego, uświadamiali sobie zagrożenia podczas zabaw na dworze, pobytu w domu, w szkole oraz zasady fair play w kontaktach z rówieśnikami.  

Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci  dziecięcych apteczek do udzielania pierwszej pomocy, które mają na celu promować bezpieczne zachowania nad wodą, chęć nauki udzielania pierwszej pomocy i prawidłowe formy reakcji najmłodszych na zaistniałe zagrożenia. Apteczki z hasłem "Wpłyń na wyobraźnię swoją i innych", ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, zawierają poza podstawowym zestawem do resuscytacji również pamiątkową maskotkę – breloczek i książeczkę instruktażową dla dziecka i rodzica. 

Innymi nagrodami dla zwycięzców były ponadto dmuchane koła ratunkowe, dmuchane piłki plażowe, odblaski oraz książeczek profilaktycznych.
Wszyscy odwiedzający policyjne stoisko najmłodsi otrzymywali od funkcjonariuszy  opaski bezpieczeństwa dla dzieci, na których rodzic może umieścić wpisany przez siebie numer telefonu, co sprzyja szybkiemu odnalezieniu opiekunów dziecka. Taka opaska bardzo dobrze sprawdza się podczas pobytu na plaży, dużych imprez masowych lub w innych okolicznościach, w których podopieczni narażeni są na zagubienie się w tłumie. 

Dzieci miały także okazję oglądania pokazów policyjnego psa Shila i jej opiekuna. Owczarek niemiecki stosował się do komend wydawanych przez przewodnika. Policjanci wyjaśniali najmłodszym zasady bezpiecznych kontaktów z nieznanymi czworonogami. 

Stróże prawa przekazywali dzieciom także informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Odwiedzającej policyjne stoisko młodzieży funkcjonariusze przekazywali informacje i ulotki o cyberzagrożeniach, zagrożeniach ze strony używek - alkoholu, narkotyków, dopalaczy i papierosów, poruszano także problem handlu ludźmi, a nawet udzielano zainteresowanym informacji na temat rekrutacji w Policji. 

 Dorośli mogli dowiedzieć się o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Wielu uczestników rodzinnej imprezy spróbowało "jazdy próbnej" zgodnie z kierunkiem wyznaczonej linii, przekonując się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie.  

Odwiedzającym "Uzdrowiskowe miasteczko" seniorom policjanci także mieli wiele do zaoferowania. Oprócz przekazywania im informacji i ulotek o oszustach działających metodą "na wnuczka" czy "na policjanta", właściwego zabezpieczania mienia oraz zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, mundurowi obdarowywali seniorów kamizelkami, opaskami odblaskowymi, a nawet elementami wymaganego wyposażenia rowerów, m. in. dzwonkami i światłami. 

Trwającą kilka godzin Imprezę odwiedziło kilka tysięcy  mieszkańców i turystów. Wakacyjny festyn uzdrowiskowy prowadzony przez policjantów pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo" dostarczył przybyłym gościom wiele ważnych informacji, atrakcji oraz emocji.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu