Aktualności

Poszukiwani listami gończymi zatrzymani podczas interwencji

Data publikacji 06.06.2017

Świnoujscy policjanci zatrzymali podczas interwencji dwóch mężczyzn poszukiwanych listami gończymi. Ukrywający się 67-latek zamówił kurs taksówką i nie zapłacił należności, natomiast 33-latek naruszył na ulicy nietykalność cielesną kobiety. Obaj zatrzymani trafili do więzienia, gdzie będą odbywali kilkumiesięczne kary pozbawienia wolności.

Do świnoujskiej jednostki Policji każdego dnia wpływają kolejne nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których policjanci wszczynają poszukiwania. W dalszej kolejności funkcjonariusze przystępują do działań, które mają na celu ujawnienie miejsca pobytu tych osób i ich zatrzymania. Niekiedy zdarza się, że ukrywający się przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości "wpadają" w ręce stróży prawa podczas interwencji z ich udziałem. Takie właśnie zatrzymania miały miejsce podczas minionego weekendu.  

W niedzielny wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu interweniowali w dzielnicy nadmorskiej w związku ze zgłoszeniem taksówkarza mającego problem z pasażerem, którzy nie zapłacił za kurs. W rozmowie z mundurowymi zgłaszający oświadczył, że mężczyzna po dowiezieniu go na miejsce wyjaśnił, że idzie do siostry pożyczyć pieniądze, po czym już nie wrócił. Na taksometrze widniała kwota blisko 130 zł. 

Po kilku minutach policjanci wylegitymowali wskazywanego przez taksówkarza mężczyznę, siedzącego na przystanku autobusowym w innej części miasta. Po sprawdzeniach w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że 67-latek bez stałego miejsca zameldowania jest poszukiwany listem gończym przez Sąd Rejonowy w Cieszynie celem odbycia kary 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz przez Prokuraturę Rejonową w Świnoujściu celem tymczasowego aresztowania na okres 14 dni. 
Dodatkowo okazało się, że zatrzymany ma swoim sumieniu jeszcze jedno szalbierstwo - policjanci prowadzą i wyjaśniają  sprawę zgłoszoną w maju b.r. dotyczącą zamówienia i skonsumowania posiłku w jednym ze świnoujskich lokali gastronomicznych za kwotę 250 zł, której 67-latek nie uiścił. Mężczyźnie przedstawiono w powyższych sprawach zarzuty, do których się przyznał. Za oba szalbierstwa 67-latek odpowie przed sądem, gdzie trafią stosowne wnioski o ukaranie. 

Drugi z ukrywających się przed organami ścigania również został zatrzymany w związku z interwencją z jego udziałem. W sobotni wieczór policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej kobiety na ulicy. W rozmowie z poszkodowaną mundurowi ustalili, że kiedy szła ulicą została zaczepiona przez nieznanego jej mężczyznę, który zapytał o drogę. W czasie rozmowy nieznajomy zaczął ją szarpać, na co zareagowali przechodnie, odciągając mężczyznę i przytrzymując go do momentu przyjazdy patrolu.
Ujętym przez przechodnia okazał się 33-letni mężczyzna bez stałego miejsca zameldowania poszukiwany listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich celem odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz nakazem doprowadzenia wydanym przez Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim.

Dla zatrzymanych przyszła teraz pora rozliczenia się z przeszłością i poniesienia kary za wcześniej popełnione czyny. Obaj mężczyźni już trafili za kratki Aresztu Śledczego, gdzie będą odbywali zasądzone wyroki.  

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu