Aktualności

"Dzień przedsiębiorczości" w świnoujskiej Komendzie Policji

Data publikacji 27.04.2017

Zamiast na lekcjach, uczniowie liceum spędzili wczoraj kilka godzin w Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu. Powodem tej nietypowej wizyty był obchodzony w całym kraju Dzień Przedsiębiorczości. Młodzieży, która chciała lepiej poznać zawód policjanta oraz sprecyzować swoją dalszą drogę edukacyjną i zawodową, stróże prawa przybliżyli specyfikę pracy w mundurze oraz omówili postępowanie kwalifikacyjne do Policji.

Komenda Miejska Policji w Świnoujściu gościła wczoraj w swoich progach uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I, którzy chcieli lepiej poznać zawód policjanta i sprecyzować swoją dalszą drogę edukacyjną i zawodową. Odbyło się to w ramach corocznego projektu „Dzień przedsiębiorczości”, którego organizatorem w całym kraju jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

 

Dzień Przedsiębiorczości to program edukacyjno - wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, który sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez kilkugodzinne spotkanie w wybranym miejscu pracy, uczniowie mają możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania niezbędnych informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy niezbędnych predyspozycjach.

 

Podczas wczorajszego kilkugodzinnego spotkania uczniowie zwiedzali komendę i przyglądali się pracy policjantów na różnych stanowiskach. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego opowiadali zainteresowanym o specyfice ich służby, odpowiadali na liczne pytania, prezentowali także sprzęt, będący na ich wyposażeniu. Uczniowie mogli obejrzeć z bliska niedostępne dla większości osób miejsca, takie jak stanowisko kierowania czy stanowisko pracy technika kryminalistyki. Mogli zobaczyć, jak zbiera i zabezpiecza się ślady, pobiera odciski palców i wykonuje fotografie kryminalistyczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu policjantów. Niezapomniane emocje wzbudził pobyt w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. 

 

Ponadto podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak przebiega rekrutacja do Policji, jakie wymogi należy spełnić, aby zostać wcielonym do tej formacji, jakie wykształcenie i umiejętności są preferowane i mogą być przydatne w tej służbie. 

 

Podczas pobytu w komendzie i przyglądaniu się specyfice pracy w Policji, młodzi ludzie mogli zweryfikować wyobrażenia o zawodzie, w którym ewentualnie chcieliby w przyszłości pracować. 

 

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu